Aktualnie jesteś: Teatr na faktach / Obywatelka rzeka

Nurt trzeci: Więc jestem

III Półmaraton czytań performatywnych w ramach „Teatru na faktach”

sob. 24.02.2024, 20.00
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Półmaraton będzie transmitowany na żywo na Facebooku

Nurt trzeci: Więc jestem
Proj. Barbara Kaczmarek

Manifest hydrofeministyczny, manifest gejowski, manifest imigrancki, manifest ludzki. Bohaterowie tych czterech opowieści nie poddają się i na różne sposoby walczą o godność. Czasami usłyszycie tu oskarżenie całego systemu złej władzy, ale czasami będzie to po prostu samotna wędrówka wzdłuż nieujarzmionej przez człowieka rzeki.


Szpieg z Krainy Głuchych
Autorzy: Edyta Kozub, Marek Śmietana, Łukasz Wójcicki
Konsultacje artystyczne: Daniel Kotowski

Rzeka grzmi i szumi, ale w głębi jest głucha. Formują ją wartkie strumienie myśli o dyskryminacji, niepełnosprawności, tożsamości psychoseksualnej – wszystkie spotykają się w jednym pytaniu: czy Głuchy w Polsce może się czuć u siebie, czy zawsze będzie jak szpieg we własnym kraju?
Czytanie performatywne „Szpieg z Krainy Głuchych” to rapowana dokumentalna historia Marka Śmietany, głuchego blogera, lektora języka migowego, wykładowcy UW i działacza społecznego w jego tłumaczeniu na Polski Język migowy i w interpretacji techniką inspirowaną Visual Vernacular w wykonaniu głuchej performerki Edyty Kozub.
Czytanie tłumaczone na polski język foniczny w wykonaniu słyszącego performera i choreografa Łukasza Wójcickiego.


Mały doktor wrócił
Autorka: Joanna Troc

Młody Kurd przybywa do Polski. Jego marzeniem jest skończyć medycynę. Jest rok 1979. A może jest rok 2021 i młody Kurd nie przybywa do Polski, bo umiera w Puszczy Białowieskiej na granicy polsko-białoruskiej. A może jest rok 1942 i to młody Polak przybywa do młodego Kurda i prosi go o wodę i coś do jedzenia?
Scenariusz powstał w oparciu o historię doktora Arsalana Azzaddina z Bielska Podlaskiego.


Fluo ergo sum – płynę, więc jestem
Autorka: Mo Tomaszewska

Najbezpieczniejsza jestem, gdy zanurzam się w wodzie. Rzeka może mnie zabrać, a ja mam w sobie zgodę na to.
Opowiadam o tym i o swojej miesięcznej podróży Wisłą do Bałtyku osobie, która nie potrafi pływać, a jednak przez trzy lata mieszkała w barce i każdego wieczoru w ciągu tych trzech lat zastanawiała się z lękiem, czy zorientuje się, jeśli zacznie tonąć.
To historia o tym, jak eksploatujemy rzeki, jak mierzymy się ze strachem i wreszcie jak odnajdujemy wolność.


Moja gmina wolna ode mnie
Autor: Łukasz Basiak

W 2019 roku na blisko 1/3 terytorium Polski przyjęto tajemnicze uchwały, zwane uchwałami anty-LGBT. Fakt ten wzbudził natychmiastowy sprzeciw środowisk dyskryminowanych i wprowadził w osłupienie instytucje Unii Europejskiej. Francuzi zaczęli zrywać honorowe partnerstwa z polskimi miastami. Władze miasta Saint-Jean-de-Braye deklarowały: „W naszym regionie były trzy obozy koncentracyjne. Jeden z nich był przeznaczony dla Romów i homoseksualistów. Nie możemy akceptować decyzji takich jak ta, podejmowanych z lekceważeniem praw człowieka”.
Kto wpadł na pomysł i co zyskał na tym, że polskie samorządy uchwaliły homofobiczne prawa?  Oto historia jednej z takich uchwał widziana oczami człowieka, który w obronie prawa do życia tam, gdzie się urodził, został aktywistą. 

 

sob. 24.02.2024, 20.00

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.