Aktualnie jesteś: Projekty / Szczeliny

Śliczna jesteś, laleczko

Pokaz filmu w reżyserii Aleksandry Kubiak w ramach cyklu „Szczeliny”

pt. 1.04.2022, 18.00
Studio Na Grobli
Czas trwania: 40 min

Dla widzów od 18 r.ż.

Po pokazie filmu odbędzie się rozmowa „Matka nie matka”, w której udział wezmą Monika Wachowicz, Aleksandra Kubiak oraz Elżbieta Lisowska-Kopeć.

Śliczna jesteś, laleczko
Kadr z filmu

Aleksandra Kubiak tworzy projekty na przecięciu działań społecznych, performatywnych i filmowych. Ich efektem – poza filmem – jest realne wydarzenie, doświadczenie i przeżycie. Artystka poprzez swoje prace podejmuje próby wpłynięcia na rzeczywistość, jednak nie chodzi tu o zmiany na wielką skalę. Kubiak interesuje bardziej jej wpływ na konkretną sytuację, niż przemiany skali makro. Narzędziami tej zmiany są: eksperyment artystyczny, działanie od wewnątrz, pozbawianie siebie i innych wygodnego dystansu, który często stanowi alibi dla bezczynności […].

Realizacja Aleksandry Kubiak odnosi się do osobistej traumy związanej z tragiczną śmiercią matki. „Śliczna jesteś, laleczko” to film, w którym metody wypracowane w poprzednich realizacjach zostały zastosowane do autoanalizy i próby wywołania katharsis u samej autorki. Odgrywa ona tutaj wiele ról: jest animatorką procesu, reżyserką filmu, podmiotem artystycznego i terapeutycznego eksperymentu. Bezpośrednimi świadkami tego działania są tylko towarzyszący artystce kamerzysta, dźwiękowiec oraz aktorka Elżbieta Lisowska-Kopeć, która wciela się w postać tragicznie zmarłej matki artystki.
Fragment tekstu Marka Wasilewskiego
Więcej o filmie: http://aleksandrakubiak.com/sliczna-jestes-laleczko-praca/

Po pokazie filmu odbędzie się rozmowa „Matka nie matka”. O performansie, teatrze i filmie porozmawiają: Monika Wachowicz – kuratorka cyklu „Szczeliny”, Aleksandra Kubiak – reżyserka filmu „Śliczna jesteś, laleczko” oraz Elżbieta Lisowska-Kopeć – odtwórczyni roli matki.

pdf

Aleksandra KubiakAleksandra Kubiak jest artystką wizualną, autorką performansów, filmów, form przestrzennych. Bada społeczną skuteczność sztuki. Od 2014 tworzy autobiograficzny cykl dzieł, w którym łączy często trudne, rodzinne doświadczenia z eksperymentem na polu działań filmowych, na styku performansu, filmu dokumentalnego, teatru. Pracuje z aktorami, jest autorką scenariuszy, pisze teksty, reżyseruje. W tym cyklu powstały, m.in. filmy „Śliczna jesteś Laleczko” z Elżbietą Lisowska Kopeć w roli matki artystki, „Mięso słonia” z Moniką Buchowiec i „Żyj, głuptasie!” z Arturem Belingiem w roli ojca artystki.

Równolegle do biograficznego cyklu dzieł tworzy zaangażowane społecznie akcje. W tym cyklu powstała m.in. akcja „Baraca” wraz ze społecznością romską we Wrocławiu. Obecnie na zaproszenie Fundacji Salony pracuje nad performansem w oparciu o historię i archeologiczne badania terenu, na którym znajduje się kamienica, w której mieszka w Zielonej Górze.

W 2016 na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu obroniła stopień doktory sztuki pod kierunkiem prof. Izabelli Gustowskiej (we współpracy z prof. Markiem Wasilewskim). Od 2017 pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. W latach 2001–2013 roku wraz z Karoliną Wiktor współtworzyła legendarną Grupę Sędzia Główny. W 2010 po zawieszeniu działalności grupy wznowiła pracę indywidualną.

Jej twórczość została zebrana i opisana w książce „Zrobię serce / I’ll Make a Heart”, 2022, pod redakcją Anny Łazar.
Więcej informacji: www.aleksandrakubiak.com

Fot. archiwum prywatneElżbieta Lisowska-Kopeć to aktorka, polonistka, animatorka i autorka. W 1980 ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, rok później zdała eksternistyczny egzamin aktorski. W latach 1974–1994 była związana z wrocławskim Teatrem Kalambur (uczestniczyła w organizacji Międzynarodowych Spotkań Teatru Otwartego). Redaktorka trzech monografii Kalambura (1982, 1998 i 2014). W latach 1997–1998 brała udział w realizacjach teatralnych tzw. Kompanii Fredrowskiej oraz Teatru 3 Krzesła we Wrocławiu. Jest pomysłodawczynią Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich – FeTA we Wrocławiu (od 2000). Współpracowała z działem kulturalnym Polskiego Radia Wrocław. Od 2008 do 2015 pracowała jako aktorka w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Przez pięć lat prowadziła zajęcia teatralne z młodzieżą z niepełnosprawnością. W 2014 w CRICOTECE w Krakowie odtwarzała postać Wiery Gran w czytaniu performatywnym tekstu Agaty Tuszyńskiej. W 2015 wyreżyserowała sztukę Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest” w teatrze w Białymstoku. Bierze aktywny udział w realizacjach telewizyjnych.

Reżyseria: Aleksandra Kubiak
Występują: Aleksandra Kubiak, Elżbieta Lisowska-Kopeć
Zdjęcia: Krzysztof Gawałkiewicz
Montaż: Krzysztof Gawałkiewicz, Aleksandra Kubiak
Dźwięk: Dariusz Kawecki, Piotr Spychała
Charakteryzacja: Natalia Koziróg, Maria Kaczmarowska
Muzyka: Tarwater (Bernd Jestram, Ronald Lippok)
Produkcja: Galeria BWA Zielona Góra, Aleksandra Kubiak, Dariusz Kawecki
Premiera: 2016
Czas trwania: 40 min

Galeria zdjęć