Wykład Nataszy Moszkowicz
W ramach Festiwalu Ciszy, linia programowa „Ciało Ciszy”
pt. 5.04, 17.00–17.45
Bulvary (Księcia Witolda 11, Wrocław)
Udział bezpłatny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki
yogaś-citta-vr̥tti-nirodhaḥ
Zawsze jesteśmy z samymi sobą w rozmowie, opowiadając sobie własne doświadczenie. Bez przerwy potwierdzamy znane sobie znaczenia, wedle nich interpretujemy treści i komentujemy wrażenia. Tworzymy historie, do których się przywiązujemy, tocząc w nich emocjonalne fabuły i działając na miarę osobiście skrojonej dramaturgii.
Tak „siebie” znajdujemy – bohaterów własnych życiowych opowiadań…
Ćwiczenie świadomości w jodze kojarzę z uważnym słuchaniem i stwarzaniem własnej historii, za pomocą słów niemniej, niż stawianych pauz.
Z interpretacyjną ciszą między wątkami i coraz lepszym wyczuciem kanwy.
Z szacunkiem dla form kultury i mocą wynikłą z pojmowania
natury. Z wolnością współczującej wyobraźni.
Z odpowiedzialnością autora.
Pisanie jest częścią mojej praktyki. Ładzi i organizuje myślowy przestwór, sprzyjając powstawaniu uważnej, niosącej sens formy, którą dzielę się podczas warsztatu.
W praktyce ciągle pytam, zaglądając pod wygodny płaszcz oczywistości.
Daję się w niej zamyślać.
Forma jaką przybiera praktyka może być różna.
Jogiczną czynią ją poznawcza otwartość – niezależna od okoliczności;
ciekawość – przeważająca nad lękiem wyobrażeń
i oporem założeń; nieoceniająca akceptacja wszystkiego,
co w danym czasie i przestrzeni ujawnia się postrzeganiu.
Jogiczną czyni ją intencja odprężania uwagi od poruszeń „mojości”,
która stale się o nią dopomina i kierowania uwagi na działanie stabilizujące
i wzmacniające przepływ życiowej energii. Wiąże się z wolą –
wyborem do poruszania się inaczej, wewnątrz znanego „siebie”, który zbyt często bierzemy za „jedyny możliwy”…
Natasza Moszkowicz
Natasza Moszkowicz jest nauczycielką jogi, mentorką, trenerką, autorką oraz myślicielką zaangażowaną w pogłębianie jogicznej świadomości. Tłumaczy tradycyjną ścieżkę duchowego rozwoju na język współczesny, przekłada na język polski teksty z zakresu filozofii, kultury, somatyki i fizjoterapii, a także te autorstwa zapraszanych do Polski nauczycieli. Od 1999 r. praktykuje w przekazie B.K.S. Iyengara pod kierunkiem Raya Uma Datta, Abhijata Sridhar (Ramamani Iyengar Memorial Yoga Institute, Pune, Indie), Lois Steinberg (Champaign-Urbana, IL, USA) iw Christian Pisano (Nicea, Francja). Jest absolwentką Wydziału Filozofii UJ, Yoga Philosophy Applied w Vidya Institute pod dyrekcją Gitte Bechsgaard, a także studiów podyplomowych Laboratorium Psychoedukacji Uniwersytetu SWPS, z którym obecnie współpracuje. Wspiera organizacyjnie i inspiruje działania edukacyjne Stowarzyszenia Jogi Iyengara w Polsce. Rzeczniczka i realizatorka reformy systemu szkoleniowo-certyfikacyjnego w tej metodzie, współpracująca z RIMYI oraz stowarzyszeniami europejskimi w zakresie komunikacji, dobrych praktyk organizacyjnych oraz dydaktycznych standardów metody. Towarzyszy nauczycielom w ich ścieżce rozwoju. Prowadzi praktykę warsztatową i szkoleniową we współpracy ze szkołami jogi w całej Polsce, zaprzyjaźnionymi ośrodkami zagranicznymi oraz na sesjach wyjazdowych. Pisze na blogu Jogoteka.pl
pt. 5.04, 17.00–17.45
Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.