Aktualnie jesteś: Festiwal Ciszy / Formy Ciszy

Wrocławska Strefa Ciszy

Prezentacja projektu realizowanego na Politechnice Wrocławskiej, prowadzenie: Julia Marta Myślińska, Emilia Rogowiec
W ramach Festiwalu Ciszy, linia programowa „Formy Ciszy”

niedz. 7.04, 13.00–13.30
Sala Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Wrocławska Strefa Ciszy
proj. Barbara Kaczmarek

Wrocławska Strefa Ciszy to projekt realizowany na Politechnice Wrocławskiej przez studentów Architektury, Budownictwa i Akustyki.

Celem projektu było stworzenie miejsca, w którym studenci oraz inni mieszkańcy miasta będą mogli wyciszyć się i odpocząć z dala od zgiełku. Owocem prac jest niewielki, zbudowany ze sklejki i drewnianych belek pawilon, którego konstrukcja przypomina muszlę, tworząc przytulny i funkcjonalny azyl. „Muszelka” dzięki zastosowaniu odpowiedniej izolacji akustycznej chroni użytkownika przed odbiorem fal dźwiękowych. Efekt ten został osiągnięty przez obicie ścian obiektu wełną mineralną oraz membraną EPDM. Gdy zatem zewnętrzna „skorupka” pawilonu wydaje się twarda i niedostępna, we wnętrzu użytkownik może oprzeć się o miękkie, chłonące dźwięk ściany.

Obiekt jest chętnie odwiedzany przez Wrocławian. Dalsza praca nad projektem zakłada prowadzenie badań nad odczuciami i oczekiwaniami użytkowników korzystających z pawilonu.

fot. archiwum Julii MyślińskiejJulia Marta Myślińska jest studentką architektury na czwartym roku. Wiceprezeska koła naukowego HŚM i jego aktywna członkini od dwóch lat. Chciałaby, aby jej projekty poprawiały jakość przestrzeni, humanizując ją. Interesuje się adaptacją i rewitalizacją  obiektów historycznych, a także nowymi technologiami oraz wykorzystywaniem niestandardowych materiałów (computational design, mała architektura z tektury).

Emilia Rogowiec jest studentką czwartego roku studiów architektonicznych, zaangażowana w działalność Koła Naukowego Humanizacji Środowiska Miejskiego.
Interesuje się granicą między architekturą, a naukami ścisłymi, jak informatyka; optymalizacją rozwiązań przy jednoczesnym zachowaniu ludzkiej skali projektów. Ciekawią ją relacje człowieka i budynków, ich wzajemne oddziaływanie na siebie, zmienianie się w czasie, dostosowywanie się.
Fascynuje się aspektem wykonywania architektury, która jest dziedziną w dużej mierze humanistyczną i wymagającą wrażliwości, parametrycznie, za pomocą kodu albo AI.

niedz. 7.04, 13.00–13.30

Jeśli są Państwo osobami ze specjalnymi potrzebami i planują wziąć udział w wydarzeniu, prosimy o kontakt mejlowy lub telefoniczny minimum 3 dni wcześniej: sekretariat@grotowski-institute.pl, tel. 71 34 45 320. Taka informacja pozwoli nam wdrożyć rozwiązania, które sprawią, że wydarzenie będzie dla Państwa dostępne.

Strefa ciszy_logo sponsor_wca     Strefa ciszy_logo autor_hśmStrefa CISZY_logo autor_aes STREFA CISZY_logo autor_REstart