Aktualnie jesteś: Studio Kokyu / Warsztaty

Zarzewie. V Zimowa Szkoła Studia Kokyu

Warsztaty prowadzone przez Przemysława Błaszczaka

pon.–niedz. 18–24.03.2024
Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli
W językach polskim i angielskim

Zapisy do 11 marca

Zarzewie. V Zimowa Szkoła Studia Kokyu
Proj. Barbara Kaczmarek
Zarzewie. V Zimowa Szkoła Studia Kokyu to siedem dni intensywnego treningu fizycznego i głosowego. Praca oparta jest na praktykach obecnych w treningu Studia Kokyu; ich celem jest rozpoznanie, czym jest działanie aktora-performera w zespole wynikające z regularnego zanurzania się w precyzyjnych strukturach.
Elementy pracy:
  • trening Kokyu – autorski trening Studia, łączący w sobie trening indywidualny oraz trening chóru, pracę ciała, oddechu oraz głosu;
  • bieg na kontakt – intensywna grupowa praktyka, budząca czujność oraz wzajemne słuchanie w dynamicznym działaniu;
  • trening partnerski – oparty na specyficznym dla aikido rozumieniu kontaktu, stawia na słuchanie całym ciałem oraz na gotowość do uważnego podążania i przejmowania prowadzenia. Trening partnerski jest narzędziem do studiowania fizyczności sytuacji dialogicznej;
  • globalny rezonator – zestaw ćwiczeń mający za zadanie odkrycie pełnych jakości wibracyjnych głosu w ciele performera;
  • praca z tekstem – praktyka wywodząca się z idei dekonstrukcji tekstu, mająca za zadanie spotkanie z tekstem jako żywym procesem, skoncentrowana na szukaniu fizyczności tekstu;
Poprzez wnikliwe studiowanie wyżej wymienionych praktyk, chcemy poprowadzić uczestników warsztatów przez podróż do wnętrza indywidualnego źródła energii, do eksploracji relacji z partnerem oraz do pogłębiania jakości wspólnego działania. Rozpoznanie struktur jest również potencjalnym otwarciem do pracy nad improwizacją.
Szkoła Zimowa Studia Kokyu jest skierowana do osób zainteresowanych pracą performera. Otwarty charakter grupy nie wymaga wcześniejszego doświadczenia w treningu aktorskim. Praca wymaga gotowości do intensywnego treningu.

Fot. Anita SzymańskaPrzemysław Błaszczak studiował filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego).
W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala (udział w spektaklu „Pieśń kozła – dytyramb”). W latach 2002–2003 przygotował własny monodram „Ecce homo”. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR. Uczestniczył w projekcie „Ewangelie dzieciństwa”, gdzie występował w dwóch częściach tego tryptyku – „Uwerturze” i „Anhellim. Wołaniu”, a także w spektaklu „Armine, Sister”. Grał także w „Mauzerze” Heinera Müllera w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa (polska premiera w Instytucie Grotowskiego w 2012 roku). Pod okiem Terzopoulosa studiował jego autorską metodę treningu aktorskiego wypracowaną w Teatrze Attis w Grecji. Jest certyfikowanym nauczycielem tej metody. Założyciel i lider Studia Kokyu działającego od 2016 roku w Instytucie Grotowskiego.
Od 2005 roku uprawia japońską sztukę walki aikido (aktualnie w stopniu 2 dan), pod okiem senseia Piotra Masztalerza 6 dan, w 2011 roku pobierał nauki jako uchideshi u shihana Juby Noura 6 dan w Meksyku. Prowadzi regularne treningi w założonym przez siebie dojo Na Grobli Aikikai, które jest częścią Birankai Polska. W 2005 roku przebywał w Japonii na zaproszenie Toshiego Tsushitoriego, trenując pod jego okiem shintaido – japoński system prowadzący do integracji ciała i głosu poprzez trening oparty na tradycyjnym karate.
W latach 2013–2016 lider Studia Dwóch Ścieżek działającego w ramach programu badawczego BodyConstitution Instytutu Grotowskiego. Współzałożyciel Wrocławskiej Offensywy Teatralnej (WrOT). Prowadził warsztaty w Polsce i za granicą.

pon.–niedz. 18–24.03.2024

9.00–13.00 sesja pracy
13.00–14.00 przerwa obiadowa (nie zapewniamy posiłków)
14.00–17.00 sesja pracy

1950 PLN (po potwierdzeniu zgłoszenia i wpłacie bezzwrotnej zaliczki w wysokości 700 PLN po 31 stycznia 2024)

Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 11 marca 2024 na adres studiokokyu@gmail.com 

Liczba miejsc jest ograniczona.
Brak wpłaty zaliczki w ustalonym terminie jest rozumiany jako rezygnacja z udziału w warsztacie.
W przypadku rezygnacji z uczestnictwa do 30 dni przed terminem warsztatu następuje zwrot wpłaty pomniejszonej o zaliczkę, do 15 dni – 50% wpłaconej kwoty pomniejszonej o zaliczkę; w przypadku późniejszej rezygnacji wpłata jest całkowicie bezzwrotna.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wydarzenia lub zmiany terminu z przyczyn od niego niezależnych z zachowaniem terminu minimum 7 dni roboczych od wydarzenia.
W przypadku odwołania wydarzenia przez Organizatora Zgłaszający otrzyma zwrot 100 % dokonanych wpłat, bez uwzględnienia ewentualnych innych kosztów (np. zakupionych biletów na przejazd, kosztów przewalutowania itp.).

kokyu-logo

Galeria zdjęć