Aktualnie jesteś: Festiwal Ciszy / Formy Ciszy
Stanowisko VR projektu „Soundception” realizowanego na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, prezentacja: dr inż. arch. kraj. Iga Kołodyńska, mgr Joanna Wyrwa, mgr Alex Lubiński
W ramach Festiwalu Ciszy, linia programowa „Formy Ciszy”
sob. 6.04.2024, 14.15–17.00
Bulvary (ul. Księcia Witolda 11)
Wstęp wolny (wydarzenie ma charakter otwarty)
Uczestnicy będą mieli możliwość doświadczenia zmiany percepcji otoczenia – zarówno naturalnego, jak i antropogenicznego – w zależności od wpływu różnych bodźców dźwiękowych.
Zaprezentujemy eksperyment wykorzystujący gogle VR, filmy sferyczne oraz dźwięk ambisoniczny – opracowane w ramach projektu „Soundception”, na podstawie wyników badań pilotażowych, podczas których dokonaliśmy klasyfikacji dźwięków według ich wpływu na emocje. Podzielimy się także wiedzą na temat różnych aspektów dźwiękowych, związanych z tym zagadnieniem.
Iga Kołodyńska doktora inż. architektury krajobrazu, kierowniczka projektu Sounception. Ukończyła studia magisterskie na kierunku architektura krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Kontynuowała pracę, łącząc zagadnienia krajobrazowe i planistyczne w Instytucie Gospodarki Przestrzennej tego samego uniwersytetu, gdzie obecnie pracuje jako adiunkt. W 2018 roku obroniła pracę doktorską na temat metod identyfikacji krajobrazu i jego waloryzacji dla planowania przestrzennego. W ramach realizacji swojej pracy doktorskiej otrzymała grant Preludium przyznany przez Narodowe Centrum Nauki. Odbyła staże badawcze na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Zittau/Goerlitz oraz w grupie badawczej na Uniwersytecie Leibniza w Hanowerze (Niemcy), a także na Uniwersytecie Aalto (Finlandia). Kieruje dwoma projektami badawczymi NCN: Sonata i Beethoven, które dotyczą roli dźwięku w percepcji krajobrazu oraz związku między poczuciem miejsca a mobilnością oraz możliwym wpływem na zarządzanie środowiskiem w regionach transgranicznych. W 2021 roku otrzymała stypendium „Start” Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jest członkiem Wiodącego Zespołu Badawczego UPWr „Zrównoważone Miasta i Regiony”.
Jej zainteresowania badawcze obejmują percepcję zmian krajobrazu, rolę dźwięku w percepcji krajobrazu, podejścia partycypacyjne w waloryzacji i zarządzaniu krajobrazem oraz inicjatywy związane z zarządzaniem środowiskiem.
Joanna Wyrwa pedagożka, twórczyni multimedialna, badaczka i aktywistka miejska. Jej zainteresowanie geografią społeczno-ekonomiczną i gospodarką przestrzenną (a także studia w szkole doktorskiej w tej dyscyplinie na Uniwersytecie Przyrodniczym, uzupełnione studiami społecznymi, artystycznymi i pedagogicznymi) pozwala na kreatywne podejście do badań geo-demograficznych, w których aktywnie się rozwija. Napędza ją pasja do tworzenia kulturowo wrażliwych i społecznie sprawiedliwych przestrzeni, dąży do tego, by miejsca te odpowiadały na różnorodne potrzeby społeczności, zwłaszcza osób ze szczególnymi potrzebami, z uwzględnieniem gender i power studies. Jej doświadczenie w temacie to ponad 10 lat pracy w obszarze rewitalizacji wrocławskiego Nadodrza, a także tworzenie programów edukacyjno-kulturalnych włączających i budujących przynależność do miejsca na terenie Wrocławia i Dolnego Śląska. Działalność naukową uzupełnia pasja do tworzenia eksperymentalnych filmów dokumentalnych łączących badania, aktywizm i edukację, powalających opowiadać historie i zgłębiać dynamikę społeczną w dokumentowanych przestrzeniach. Jej praca w tej dziedzinie została doceniona dzięki udziałowi w międzynarodowych rezydencjach, takich jak Citizen Artist Incubator w Linz, Herdocs w Warszawie, Runde Olfactory Workshop czy CAFX w Tiranie.
Uhonorowana stypendiami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Alex Lubiński absolwent kognitywistyki oraz psychologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obecnie pod okiem prof. dr hab. Marii Lewickiej realizuje w szkole doktorskiej Academia Rerum Socialium projekt badawczy pt. „Fraktale i neuroestetyka preferencji biofilnych” . Jego zainteresowania badawcze obejmują estetykę środowiskową i eksperymentalną, wykorzystanie nowoczesnych technologii w badaniach środowiskowych i szeroko rozumianą neuroekonomię.