Aktualnie jesteś: Rezydencje
Program stypendialny skierowany jest do indywidualnych artystów, w tym studentów drugiego stopnia oraz absolwentów szkół teatralnych i artystycznych oraz wydziałów humanistycznych m.in. wiedzy o teatrze i kulturoznawstwa, i ma na celu wsparcie proponowanego przez stypendystę projektu artystycznego o charakterze praktycznym lub teoretycznym.
Trzydziestoletnie doświadczenie w organizowaniu projektów artystycznych i badawczych pozwoliło zgromadzić i przygotować zasoby, którymi Instytut Grotowskiego pragnie wesprzeć i wzmocnić wartościowe przedsięwzięcia teatralne, formy twórczych badań/poszukiwań. Pięciotygodniowy pobyt w siedzibie Instytutu we Wrocławiu, nawiązujący do uniwersyteckich programów „research in practice” („badanie w praktyce”), obejmie rozwijanie przedstawionego w zgłoszeniu tematu badawczego – zakończonego pokazem pracy lub prezentacją dokumentacji z jej przebiegu, wzięcie udziału w praktycznej pracy studiów i artystów działających w Instytucie – m.in. Kokyu, Nucleus, Voice In Progress, Szkoły Reny Mireckiej SŁOŃCE i Teatru ZAR, oraz możliwość kwerend w Czytelni Instytutu. W określonych przypadkach będzie istniała możliwość, by rozwijać swoje projekty pod okiem wybranych specjalistów – liderów i członków współpracujących z Instytutem studiów. Aby zapoznać się z pracami liderów i studiów, należy kliknąć w poniższe linki:
Studio Kokyu: grotowski-institute.pl/projekty/studio-kokyu/
Studio Nucleus: grotowski-institute.pl/projekty/studio-nucleus/
Studio Voice In Progress: grotowski-institute.pl/projekty/studio-voice-in-progress/
SŁOŃCE Szkoła Reny Mireckiej: grotowski-institute.pl/projekty/slonce-szkola-reny-mireckiej/
Jubilo: jubiloproject.com/pl/
VoiceLAB: grotowski-institute.pl/projekty/voicelab/
Teatr ZAR: www.teatrzar.pl, www.teatrzar.net
Program rezydencjalny realizowany będzie w sprzyjających skupieniu i w pełni wyposażonych przestrzeniach: Studiu Na Grobli we Wrocławiu i w Brzezince, leśnej bazie Instytutu pod Wrocławiem. Studio Na Grobli działa od kwietnia 2010 roku w wybudowanym w 1910 roku secesyjnym zespole budynków, zlokalizowanym nad Odrą. To miejsce realizacji lokalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych projektów, w tym programu „Masters in Residence”, w ramach którego pracowali w Instytucie m. in. Eugenio Barba, Peter Brook, Teodoros Terzopoulos, Diamanda Galás i Anatolij Wasiljew. W Studiu Na Grobli odbywa się regularna edukacyjno-badawcza praca działających przy Instytucie studiów. Ośrodek w Brzezince to wolnostojący budynek, otoczony dziesięcioma hektarami lasu, którego działalność zainicjowały projekty parateatralne i Teatr Źródeł Jerzego Grotowskiego. W oddalonym ok. 40 km od Wrocławia budynku, wyposażonym w przestrzenie do pracy teatralnej i pomieszczenia pobytowe, odbywają się kilkudniowe warsztaty oraz długofalowe projekty. W ostatnich latach w Brzezince pracowali między innymi: Maud Robart (Francja), New World Performance Laboratory (USA), Teatr Farma v jeskyni (Czechy), Teatr ZAR (Polska), Teatro la Madrugada (Włochy) i Maisternia Pisni (Ukraina).
Warunkiem przyjęcia na stypendium jest wypełnienie karty zgłoszenia, w której oprócz proponowanego tematu projektu stypendysta powinien wyszczególnić swoje doświadczenie i pole zainteresowań, co pozwoli na metodyczne sprofilowanie zajęć.
W ramach stypendium Instytut oferuje:
Aplikujący o stypendium zobowiązany jest do pokrycia kosztów międzynarodowych przejazdów oraz lokalnych podróży, ubezpieczenia, wizy oraz innych niezbędnych dokumentów.
Jeżeli istnieje taka potrzeba, Instytut oferuje wsparcie w zakresie organizacji przyjazdu do Wrocławia we współpracy z macierzystą uczelnią oraz innymi instytucjami wspierającymi wymianę międzynarodową.
Okres realizacji programu stypendialnego: październik 2021 – październik 2022
Wypełnioną kartę zgłoszenia prosimy przesyłać do 30 maja 2021 na adres koordynatorki programu Magdaleny Mądrej: m.madra@grotowski-institute.pl.
Zgłoszenia analizuje komisja złożona z Dyrektora Instytutu i liderów studiów. W ciągu 14 dni od zakończenia naboru wybrane osoby będą zaproszone do rozmowy dotyczącej zakresu współpracy i kwestii realizacyjnych. Przyznane zostaną stypendia na wybrane projekty.
W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorką programu, Magdaleną Mądrą: m.madra@grotowski-institute.pl (tel. +48 693 927 324).
Wydarzenie realizowane jest w ramach przygotowań do objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanej przez ITI/UNESCO.
Instytut Grotowskiego jest członkiem ITI/UNESCO Network for Higher Education in the Performing Arts. www.iti-worldwide.org/highereducation