Aktualnie jesteś: Teatr na faktach

Noc na faktach

Noc na faktach
Projekt Barbara Kaczmarek

Przegląd spektakli teatru dokumentalnego

22/06/2019 {sobota} 16:00–1:00

Miejsca
Instytut Grotowskiego, Piekarnia, ul. Ks. Witolda 62–70
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Przejście Żelaźnicze
CUKR – Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju, ul. Ruska 46a/201
Teatr Polski we Wrocławiu, sala 205, ul. Zapolskiej 3
Teatr Muzyczny Capitol, podwórko, ul. Piłsudskiego 67

Bilety
Cena pojedynczego biletu na spektakle: 10/15 PLN
Karnet (1–3): 50 PLN

Zobacz wszystkie karnety na spektakle w ramach przeglądu „Noc na faktach”
pdf

 

„Noc na faktach” to pierwszy maraton teatru dokumentalnego w Polsce. W ciągu ostatniego roku Wrocław stał się głównym ośrodkiem teatru opartego na żywym słowie i skupionego na tzw. bohaterach codzienności. W teatrze dokumentalnym to człowiek i jego opowieść są w centrum, scenariusz tworzony jest na podstawie wielu godzin wywiadów, następnie inscenizowany z udziałem profesjonalnych aktorów, a także samych bohaterów opowieści.

„Noc na faktach” stanowi kontynuację programu „Teatr na faktach” zapoczątkowanego w 2018 roku w Instytucie Grotowskiego. W trakcie jednej nocy pokażemy 10 spektakli dokumentalnych, w tym 3 premiery, skoncentrowanych na różnych kwestiach społecznych, oraz audiowalk „Pomiędzy” – spektakl-spacer pozwalający na odsłuchanie opowieści o powojennych mieszkańcach miasta. Przedstawienia zaprezentowane zostaną na scenach Instytutu Grotowskiego oraz partnerów przeglądu, czasami w przestrzeniach niekojarzących się do tej pory z teatrem. Twórcami spektakli są młodzi ludzie, m.in. studenci i absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i we Wrocławiu. Opiekę merytoryczną nad każdym z wydarzeń sprawuje dramaturg i reżyser Krzysztof Kopka.

Pobierz pełny program przeglądu „Noc na faktach”
pdf

Wydarzenia

kopkaKrzysztof Kopka mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia teatrolog. Reżyser m.in. „Koriolana” uznanego za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 oraz polsko-rosyjskiego spektaklu „1612” (Teatr Ad Spectatores/Teatr.doc) nagrodzonego na gdyńskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Tłumacz z rosyjskiego, przełożył kilkanaście dramatów twórców z kręgu „nowej dramy”. W wydawnictwie Słowo/obraz terytoria wydał antologię współczesnego dramatu rosyjskiego „Lepsi!”. Imał się różnych zawodów, obecnie jest dramaturgiem (m.in. współautorem „Ballady o Zakaczawiu”, „Reź”) i scenarzystą (filmy „80 milionów”, „Fotograf”; seriale „Głęboka woda”, „Komisja morderstw”). Wraz z „Teatrem na faktach” został laureatem nagrody „Kreatywny Wrocław”. Wykłada na ASP we Wrocławiu (Katedra Scenografii).

Audiowalk

„Pomiędzy” składa się z przypadkowych spotkań, opowieści i historii dotyczących miejsc we Wrocławiu, których już nie ma, oraz wspomnień młodszych i starszych mieszkańców. W doborze tematów nagrań kierowaliśmy się interesującymi nas pytaniami, np. o miłość, historiami danego miejsca lub konkretnymi sytuacjami. Nagrane opowieści pokazują pewien mały wycinek codzienności, są mozaiką bez interpretacyjnego klucza.
Jeśli chcesz wysłuchać nagrań, zeskanuj kody QR w swoim smartfonie. Telefon komórkowy musi być wyposażony w aparat i podłączony do sieci internetowej. Dowolną aplikację do skanowania kodów QR można bezpłatnie pobrać ze Sklepu Google Play (system Android) lub App Store (system iOS). Wiele telefonów jest fabrycznie wyposażonych w taką aplikację. Ze względu na różną jakość nagrań, rejestrowanych czasami w trudnych warunkach (np. na głośnej ulicy), zalecamy użycie słuchawek. Rekomendujemy wysłuchanie historii w miejscach zaznaczonych na mapie.

Udział w spacerze jest bezpłatny.

W miejscach prezentacji spektakli będą dostępne mapki.

Cena pojedynczego biletu na spektakle: 10/15 PLN

Karnet (1–3): 50 PLN

Zobacz wszystkie karnety na spektakle w ramach przeglądu „Noc na faktach”
pdf

NnF2019_logo